Według najnowszych danych ponad 50% firm wysyła swoich pracowników w podróże służbowe i to niezależnie od skali przedsiębiorstwa, niezależnie czy jest to mikro, mała, średnia czy dużą firma, według statystyk nawet ponad 10% wszystkich podróży zagranicznych naszych rodaków to właśnie wyjazdy służbowe.
Średni czas trwania delegacji to nieco ponad 2dni, a 85% delegowanych korzysta w trakcie podróży z firmowego auta. Zaledwie 7% osób korzysta z auta prywatnego wykorzystywanego w celach służbowych i tyle samo osób korzysta w trakcie podróży z komunikacji lotniczej.
Większość firm wychodzi z założenia, że pracownik musi sam sobie zorganizować delegację, a ponad połowa wypłaca delegowanym gotówkę w formie zaliczki przed wyjazdem.
Pracownicy na stanowisku handlowca spędzają (co też nikogo nie powinno dziwić) najwięcej czasu w trakcie delegacji i podróżują średnio 2-3 razy w tygodniu.
Pomimo iż delegacje w naszym kraju są na porządku dziennym, 40% polskich firm nie posiada jakichkolwiek wewnętrznych procedur dotyczących delegacji jak np. polityka podróży.
Ponadto 70% firm chętnie współpracuje w kwestii koordynacji podróży swoich pracowników z zewnętrznych firm zajmujących się podróżami biznesowymi.
Rynek podróży służbowych w 2015 roku wynosił ponad 1.2 bln dolarów i miał tendencję do ciągłego rozwoju, niestety 2020 rok przyniósł mocne załamanie tego trendu z naciskiem na pracę i spotkania zdalne, obecnie ze względu na coraz większą liczbę osób zaszczepionych i powolne wygaszanie pandemii, delegacji jest coraz więcej, ale ten stan nadal daleko ma do się roku 2015.
Co najmniej 15% firm wykorzystuje delegacje w celu omijania prawa skarbowego, z czego co najmniej połowa robi robi to świadomie.
Zaledwie kilka procent firm w Polsce wykorzystuje dobrodziejstwo w postaci systemów do rozliczania delegacji, co ciekawe większość mikro i małych firm wykorzystuje proste darmowe kalkulatory, większość średnich firm do rozliczenia wykorzystuje swoją księgowość, a dopiero duże i wielkie przedsiębiorstwa decydują się na zakup systemu do rozliczeń delegacji. Jest to duży błąd, spowodowany najprawdopodobniej niewiedzą zarządców czy kierowników, w przypadku naszego systemu rozliczenie za dostęp jest związane z ilością użytkowników, więc nawet małe kilkunastoosobowe firmy mogą korzystać z systemu i płacić za dostęp niewygórowane kwoty.